ლიბერთი ბანკი, #ლიბერთიგულით პროგრამის ფარგლებში სესხების გადავადების მეორე ეტაპს იწყებს
ლიბერთი ბანკი, მომხმარებელზე ზრუნვისთვის და ქვეყანაში შექმნილი მდგომარეობიდან გამომდინარე,   საშეღავათო პერიოდს სასესხო ვალდებულებებზე სთავაზობს პანდემიის პერიოდში დაზარალებულ იმ მომხმარებლებს, რომლებსაც შეუმცირდათ შემოსავალი ან დაკარგეს სამსახური. მეორე ეტაპის, ავტომატური საშეღავათო პერიოდით სარგებლობა შეეძლება:
• ყველა იმ მომხმარებელს, რომელიც რეგისტრირებულია შემოსავლების სამსახურის ბაზაში და იღებს საქართველოს მთავრობისგან კომპენსაციას
ავტომატური საშეღავათო პერიოდი შეეხება ფიზიკური პირების (გარდა მეწარმე ფიზიკური პირებისა) მხოლოდ იმ სასესხო ვალდებულებებს, რომელიც იყო აქტიური 2020 წლის 14 მარტის მდგომარეობით, უწევთ თუნდაც 1 გადახდის თარიღი 2020 წლის 1 ივნისიდან 30 აგვისტოს ჩათვლით და 14 მარტის მდგომარეობით არ გააჩნდათ არც ერთი სესხი, რომელიც იყო ვადაგადაცილებული 30 დღეზე მეტი ვადით;
იმ შემთხვევაში, თუ მომხმარებელს არ სურს ავტომატური საშეღავათო პერიოდის პირობით სარგებლობა, მას ექნება საშუალება დააფიქსიროს უარი 30 ივნისამდე შემდეგი არხებით: ბანკომატები, ინტერნეტ/მობაილ ბანკი, დისტანციური მომსახურების ცენტრი, ლიბერთის ნებისმიერი სერვის ცენტრი და მომსახურე ბანკირი.
ავტომატური საშეღავათო პერიოდი არ შეეხება: სალომბარდე სესხებს, ანაბარით უზრუნველყოფილ სესხებს, ‘აწარმოე საქართველოში’ და ‘შეღავათიანი აგროკრედიტის’ ფარგლებში გაცემულ სესხებს და ფიზიკურ პირებზე ბიზნეს მიზნობრიობით გაცემულ სესხებს, რომელთა მიმდინარე ვალდებულება აღემატება 100 000 ლარს (შესაძლებელია ამ უკანასკნელის ინდივიდუალურად განხილვა).
ლიბერთი ბანკის გადაწყვეტილებით, სოციალური პასუხისმგებლობის პროგრამის #ლიბერთიგულით ფარგლებში, მომხმარებელზე ზრუნვისთვის და მათთვის სასესხო ვალდებულებების შემსუბუქების მიზნით, მეორე ეტაპის საშეღავათო პერიოდი ასევე შეეხება:
• მომხმარებლებს, რომლებსაც მნიშვნელოვნად შეუმცირდათ ან დაკარგეს შემოსავალი და ეს იდენტიფიცირებულია ბანკის მიერ;
• მომხმარებლებს, რომლებიც სარგებლობენ სოციალური სესხებით და ოვერდრაფტებით (მათ შორის საპენსიო სესხები და ოვერდრაფტები), კერძოდ:
სოციალური სესხები: 14 ივნისიდან მოხდება სესხის გრაფიკით გათვალისწინებული ძირითადი თანხის გადავადება და 14 ივნისიდან - 14 აგვისტომდე პერიოდში მსესხებლები გადაიხდიან მხოლოდ მიმდინარე თვის დარიცხულ პროცენტს. სესხის დაფარვის ვადა კი გაიზრდება ისე, რომ არ შეიცვალოს პანდემიამდე არსებული სესხის დაფარვის გრაფიკით გათვალისწინებული ყოველთვიური გადასახადი.
სოციალური ოვერდრაფტები: 2020 წლის 14 ივნისი - 14 აგვისტოს განმავლობაში მომხმარებლები გადაიხდიან მხოლოდ მიმდინარე თვის დარიცხულ პროცენტს. რაც შეეხება 14 მარტი - 14 ივნისის პერიოდში გადავადების შედეგად დაგროვილ საპროცენტო გადასახადს -  დაიფარება მეორე ეტაპის საშეღავათო პერიოდის დასრულების შემდეგ იმგვარად, რომ ყოველთვიური გადასახდელი თანხები მნიშვნელოვნად არ გაიზარდოს.
ასევე, ლიბერთი ბანკი შესთავაზებს საშეღავათო პერიოდით სარგებლობას იმ ბიზნეს მსესხებლებს, HoReCa სექტორის წარმომადგენლებსა და ფიზიკურ პირებს, ვისი შემოსავლებიც პანდემიის პერიოდში შემცირდა და მომდევნო თვეებში ვერ შეძლებენ სესხზე შენატანის განხორციელებას. ამ და სხვა შემთხვევებს, ლიბერთი ბანკი განიხილავს ინდივიდუალურად.
მეორე ეტაპის დამატებითი საშეღავათო პროგრამით სარგებლობა შესაძლებელია 12 ივნისიდან 30 აგვისტოს ჩათვლით. ამ საშეღავათო პერიოდის დასრულების შემდეგ, სასესხო ვალდებულებების გადახდა დაიწყება 2020 წლის 1 სექტემბრიდან COVID-ამდე (ანუ 2020 წლის 14 მარტამდე) შედგენილი და მომხმარებელთან შეთანხმებული გადახდის გრაფიკით გათვალისწინებულ თარიღებში.

Liberty Bank is launching the second phase of deferral of loans under the #Libertygulit program
Liberty Bank offers a grace period on loan obligations to customers affected by the pandemic who have lost income or lost their jobs due to customer care and the situation in the country. The second stage of the automatic grace period can be used by:
• All customers who are registered in the Revenue Service database and receive compensation from the Government of Georgia
Automatic grace period applies to only the loan liabilities of individuals (other than entrepreneurial individuals) that were active as of March 14, 2020, have at least 1 payment date from June 1 to August 30, 2020, and as of March 14, did not have any loans that were Overdue for more than 30 days;
In case the customer does not want to use the condition of the automatic grace period, he / she will be able to register the refusal until June 30 through the following channels: ATMs, Internet / Mobile Banking, Remote Service Center, Any Liberty Service Center and Service Banker.
The automatic grace period does not apply to: Pawnshop loans, deposit loans, loans issued within the frameworks of 'Produce in Georgia' and 'Preferential Agro Credit' programs, and business loans to individuals with a current liability of more than GEL 100,000 (the latter can be considered on an individual basis).
According to the decision of Liberty Bank, within the framework of the social responsibility program #Libertygulit, in order to take care of the customers and alleviate their loan obligations, the second stage grace period will also apply to:
• Customers who have significantly reduced or lost income and this is identified by the bank;
• Consumers who benefit from social loans and overdrafts (including pension loans and overdrafts), namely:
Social loans: From June 14 the principal amount of the loan schedule will be postponed and from June 14 to August 14 the borrowers will pay only the accrued interest for the current month. The loan repayment period will be increased so that the monthly payment under the loan repayment schedule prior to the pandemic does not change.
Social overdrafts: During June 14, 2020 - August 14, 2020, customers will pay only the accrued interest for the current month. As for the interest tax accumulated as a result of the March 14 - June 14 deferral - it will be repaid after the end of the second stage grace period in such a way that the monthly payments do not increase significantly.
Liberty Bank will also offer the business borrowers to benefit from a grace period, representative of HoReCa sector and individuals whose incomes have declined during the pandemic and will not be able to repay the loan in the coming months.
These and other cases are considered by Liberty Bank individually.
The second stage of the additional preferential program can be used from June 12 to August 30. After the end of this grace period, the loan obligations will begin to be repayable from September 1, 2020 before COVID (i.e. March 14, 2020) on the dates specified in the payment schedule agreed with the customer.