ლიბერთი გაეროს გლობალური შეთანხმების ქსელის კორპორაციული პასუხისმგებლობის კონკურსის გამარჯვებულია
დღეს, სასტუმრო „პულმან თბილისი აქსის თაუერსში“  გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის ინიციატივით, შვედეთის მთავრობისა და USAID-ის მხარდაჭერით, საქართველოში კორპორაციული პასუხისმგებლობის კონკურსის დაჯილდოვების  მეხუთე ცერემონია გაიმართა. კონკურსი მიზნად ისახავს ქვეყანაში კორპორაციული პასუხისმგებლობის კულტურის გაძლიერებას და მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის განხორციელების პროცესში ბიზნესის ჩართულობის წახალისებას.
სსლიბერთი ბანკიგახდა გაეროს მდგრადი განვითარების მე-9 მიზნის - ინდუსტრია, ინოვაცია და ინფრასტრუქტურა გამარჯვებული, პროექტით: ‘ტელეკლინიკა MyDoc’ (ჩემი ექიმი).
ლიბერთიმ, ტელესამედიცინო კომპანია “ტელეკლინიკა-MyDoc“-თან და თბილისის ამერიკულ ჰოსპიტალთან  ერთად, რამდენიმე თვის წინ დაიწყო ინოვაციური ტექნოლოგიური პროექტის განხორციელება. პროექტის ფარგლებში, უფროსი თაობის ადამიანებისთვის მობილური კლინიკების მეშვეობით, შესაძლებელი გახდა მაღალტექნოლოგიური უფასო სამედიცინო-დიაგნოსტიკური კვლევების ჩატარება დისტანციურად, ყველაზე მოშორებულ სოფლებსა და რეგიონებში. დღემდე, პროექტის ფარგლებში ‘ტელეკლინიკა MyDoc’-მა, ლიბერთის მობილური ბანკის მანქანებთან ერთად, უკვე განახორციელა ვიზიტი 112 სოფელში, შედეგად გამოკვლევა ჩაიტარა 2000-მდე უფროსი ასაკის ადამიანმა და გადამისამართდა შესაბამის სპეციალისტთან.
„2022 წელს წარვადგინეთ ლიბერთის კორპორაციული პასუხისმგებლობის სტრატეგია, რომელიც სრულად თანხვედრაშია გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან. ჩვენი საქმიანობიდან და მასშტაბიდან გამომდინარე, მუდმივად ვცდილობთ ისეთი პროექტები და პროგრამები განვახორციელოთ, რომელიც გაზრდის ხელმისაწვდომობას განათლებაზე, ფინანსურ წიგნიერებასა და ადამიანების ჯანმრთელობაზე.
დღეს, ჩვენთვის დიდი პატივია ვიყოთ გაეროს გლობალური შეთანხმების ქსელის კორპორაციული პასუხისმგებლობის კონკურსის გამარჯვებული კომპანია. ეს ჯილდო, მეტ სტიმულს აძლევს  ლიბერთის გუნდის თითოეულ  წევრს  გავაგრძელოთ ადამიანებზე ზრუნვა და შევქმნათ მათ საჭიროებებზე მორგებული სერვისები. დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ჩვენს პარტნიორებს და პროექტში ჩართულ ჩვენი გუნდის წევრებს. მოხარული ვართ, რომ გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელმა ჩვენს მიერ განხორციელებულ პროექტს ასეთი მაღალი შეფასება მისცა.’ - ბექა გოგიჩაიშვილი, ლიბერთი ბანკის გენერალური დირექტორი.
კორპორაციული პასუხისმგებლობის ჯილდოს შესახებ
“ბიზნესი მდგრადი განვითარებისთვის 2022“ განკუთვნილია ქართულ ბაზარზე მოქმედი პროგრესულ და თანამედროვე ღირებულებებზე დაფუძნებული კომპანიებისათვის; ეს არის ჯილდო კომპანიებისთვის, რომელთა საქმიანობა ეყრდნობა მაღალ სტანდარტს, მიზნად ისახავს მდგრად განვითარებას და გრძელვადიანი სარგებელი მოაქვს როგორც კომპანიისთვის, ისე საზოგადოებისთვის.
გაეროს გლობალური შეთანხმება მსოფლიოში ყველაზე მსხვილი კორპორაციული მდგრადობის ინიციატივაა, რომელიც აერთიანებს 20 000 - ზე მეტ მონაწილეს 161 ქვეყნიდან. ორგანიზაციის  მიზანია, მდგრადი, გლობალური  და ინკლუზიური ეკონომიკის საფუძვლების შექმნა. გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელი 2016 წელს დაარსდა და 140-მდე წევრს აერთიანებს. ქსელის მისიაა საქართველოში გაეროს გლობალური შეთანხმების ათი პრინციპის შესრულების მხარდაჭერა და გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებაში წვლილის შეტანა.
სს ლიბერთი ბანკის შესახებ
ლიბერთი ქვეყნის ერთ-ერთი უმსხვილესი კომერციული ბანკია, რომელიც 1,7 მილიონზე მეტ ფიზიკურ პირს და 50 000-ზე მეტ მცირე და საშუალო ბიზნესს ემსახურება.
ბანკის აქტივები 3 მლრდ ლარს შეადგენს და დასაქმებულია 4500-ზე მეტი თანამშრომელი. ლიბერთი ქვეყნის მასშტაბით წარმოდგენილია ყველაზე ფართო ქსელით - 360-ზე მეტი მომსახურების ცენტრით, 632 ბანკომატით, თვითმომსახურების და POS ტერმინალებით საქართველოს ყველა რეგიონსა და მუნიციპალიტეტში. განვითარებული ინფრასტრუქტურის გარდა, როგორც ფიზიკური, ასევე იურიდიული პირებისთვის ხელმისაწვდომია თანამედროვე ციფრული სერვისები და დისტანციური მომსახურება.

Tbilisi, October 20, 2022: Today, at Pullman Tbilisi Axis Towers Hotel, the fifth award ceremony of Corporate Responsibility Award in Georgia was held at the initiative of the Global Compact Network Georgia and with the support of the Swedish government and USAID. The competition aims to strengthen the culture of corporate responsibility in the country and encourage involvement of businesses in the process of implementing sustainable development agenda.
JSC "Liberty Bank" became the winner of the United Nations Sustainable Development Goal 9 - industry, innovation and infrastructure, with the project: "Teleclinic MyDoc" .
Liberty, in partnership with telemedicine company "Teleclinic MyDoc" and American Hospital, initiated implementing an innovative technological project a few months ago. Within the framework of the project, it became possible to conduct high-tech medical diagnostic examinations remotely for the elderly and socially vulnerable, in the most remote villages and regions of Georgia. To date, "Teleclinic MyDoc", in parallel with the Liberty Mobile Bank vehicles, has already visited 112 villages and as a result, about 2,000 elderly people were examined and referred to the relevant specialists.
"In 2022, Liberty presented its new Corporate Responsibility strategy, which is fully aligned with the UN Sustainable Development Goals. Due to our activity and its scale, we constantly strive to implement such projects and programs that will increase access to education, financial literacy, and the health of people.
Today, we are honored to be the winning company of the Corporate Responsibility Award. This award gives each member of Liberty team bigger encouragement to keep on caring for people and creating services tailored to their needs. I would like to thank our partners and our team members involved in this project. We are delighted that Global Compact Network Georgia gave to the project such a high recognition and evaluation.' - Beka Gogichaishvili, Chief Executive Officer of Liberty Bank.
About the Corporate Responsibility Award
"Business for Sustainable Development 2022" is intended for progressive and modern value-based companies operating in the Georgian market; It is an award for companies whose activities are based on a high standard, aim at sustainable development and bring long-term benefits to both the company and society.
The UN Global Compact is the world's largest corporate sustainability initiative, bringing together more than 20,000 participants from 161 countries. The goal of the organization is to create the foundations of a sustainable, global and inclusive economy. Global Agreement Georgian Network was established in 2016 and includes about 140 members. The mission of the network is to support the implementation of the ten principles of the UN Global Compact in Georgia and to contribute to the implementation of the UN Sustainable Development Goals.
About JSC Liberty Bank
Liberty is one of the largest commercial banks in the country, serving more than 1.7 million individuals and more than 50,000 small and medium-sized businesses.
The assets of the bank amount to 3 billion GEL and it has employed more than 4500 employees. Liberty is represented with the widest network throughout the country - more than 360 service centers, 632 ATMs, and self-service and POS terminals in all regions and municipalities of Georgia. In addition to the developed infrastructure, modern digital services and remote services are available for both individuals and legal entities.