"ლიბერთი", მასშტაბური პროექტის ,,ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ სტრატეგიულ პარტნიორობას აგრძელებს
მცხეთის მუნიციპალიტეტში, ლიბერთის და მერსი ქორფსის წარმომადგენლებმა „ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ (RDYE) პროექტში ჩართულ, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის წარმომადგენელ ახალგაზრდებს, ინტენსიური ბიზნეს გადამზადების (Business Excellence Trainings/BET) ტრენინგის დასრულების სერტიფიკატები გადასცეს.
ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის (RDYE) პროექტი არის 3.5 წლიანი პროექტი, რომელსაც ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) დაფინანსებით ახორციელებს მერსი ქორფსის წარმომადგენლობა საქართველოში (Mercy Corps Georgia). პროექტის სტრატეგიული პარტნიორია ლიბერთი ბანკი, პროექტს ასევე მხარს უჭერს ტურიზმისა და ახალგაზრდობის საერთაშორისო ფონდი.
ლიბერთი ასევე უშუალოდ ჩაერთო RDYE პროექტის სასწავლო აქტივობებში და პროექტის ფინანსური განათლების სასწავლო მოდული შექმნა, რომელსაც გადამზადებულ ტრენერებთან ერთად ლიბერთის თანამშრომლები უძღვებიან.
ფინალში გადასული ბიზნეს იდეის ავტორები კი ლიბერთი ბანკისგან დამატებით მათ პროექტზე მორგებულ სპეციალურ შეთავაზებებს მიიღებენ.
RDYE პროექტი 42 თვის განმავლობაში, 2021 წლის დეკემბრიდან 2025 წლის მაისამდე, საქართველოს ოთხი რეგიონის, 18 მუნიციპალიტეტში, განხორციელდება და მიზნად ისახავს სამიზნე მუნიციპალიტეტების წარმომადგენელი ახალგაზრდების (18-დან 35 წლამდე) სამეწარმეო უნარ-ჩვევებისა და ცოდნის გაღრმავებას, ასევე სასოფლო-სამეურნეო და არასასოფლო-სამეურნეო მიმართულების ბიზნესების მხარდაჭერას, ფინანსებზე ხელმისაწვდომობას და საბაზრო კავშირების დამყარების ხელშეწყობას.
აღნიშნული პროექტი ხელს შეუწყობს 1,500-ზე მეტ 18-35 წლის ახალგაზრდას (50% ქალი), მათ შორის, ეთნიკურ და რელიგიურ უმცირესობების წარმომადგენლებს, მაღალმთიანი სოფლების მკვიდრებს, ეკომიგრანტებს, იძულებით გადაადგილებულ და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს, განივითარონ სამეწარმეო უნარები და შესაძლებლობები, რათა შექმნან 50-ზე მეტი მდგრადი, ახალი ან/და გააფართოვონ უკვე არსებული, ახალგაზრდების მიერ მართული სოფლის მეურნეობისა და არასასოფლო-სამეურნეო საწარმო/ბიზნესი.
BET ტრენინგის დასასრულს, მონაწილეები მოამზადებენ ბიზნეს გეგმებს და RDYE პროექტის საგრანტო კონკურსში მიიღებენ მონაწილეობას. საგრანტო კონკურსის გამარჯვებული ახალგაზრდები საკუთარი ბიზნესის განსავითარებლად შესაბამის დაფინანსებას (80/20) მიიღებენ.
RDYE პროექტის ბოლოს, საერთო ჯამში, სამიზნე მუნიციპალიტეტების წარმომადგენელი 1500 -მდე ახალგაზრდა გაივლის ორდღიან საბაზისო სამეწარმეო ტრენინგს, ხოლო მათ შორის 200 ახალგაზრდა ინტენსიური გადამზადების BET პროგრამის მონაწილე გახდება.
"ლიბერთისთვის მნიშვნელოვანია წვლილი შეიტანოს სოფლად მცხოვრები ახალგაზრდა მეწარმეების ბიზნესის განვითარების საქმიანობაში. ფინანსური განათლება და ფინანსური კონტრიბუცია ახალგაზრდებს დაეხმარება შექმნან წარმატებული და პასუხისმგებლიანი ბიზნეს კომპანიები. მადლობას ვუხდით ჩვენს პარტნიორებს ამ შესაძლებლობისთვის“ - ვაჟა მენაბდე, ლიბერთის მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების დირექტორი.
“რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების მხარდამჭერი და ახალგაზრდული მეწარმეობის განვითარების პროგრამების განხორციელებისას უმნიშვნელოვანესია სექტორთაშორისი თანამშრომლობა. კერძო სექტორის მონაწილეობა და რესურსების კონსოლიდაცია ყოველთვის ზრდის ინტერვენციის ხარისხს. პროექტის განხორციელების პროცესმაც ცხადყო, რომ სინერგიაზე დაფუძნებული მიდგომებით იქმნება ბევრად მეტი შესაძლებლობა და მდგრადი შედეგები”, - უჩა ვარამაშვილი, “ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის” პროექტის დირექტორი
ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის შესახებ
ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობა მხარს უჭერს აფრიკის, აზიის, სამხრეთ-აღმოსავლეთ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების მდგრად განვითარებას. ევროპისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფედერალური სამინისტრო ადგენს სტრატეგიას. ავსტრიის განვითარების სააგენტო, როგორც ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის საოპერაციო უწყება, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან და საწარმოებთან ერთად ახორციელებს პროგრამებსა და პროექტებს საჯარო ინსტიტუციებთან.
მერსი ქორფსის შესახებ
"მერსი ქორფსი“ არის საერთაშორისო არაკომერციული ორგანიზაცია, რომელიც ეხმარება ადამიანებს შექმნან უსაფრთხო, პროდუქტიული და სამართლიანი გარემო, რათა შეამსუბუქოს ტანჯვა, სიღარიბე და ჩაგვრა. მერსი ქორფსი საქართველოში 2000 წლიდან მოღვაწეობს და ქმნის პროდუქტიულ, მედეგ, სტაბილურ, უსაფრთხო და სამართლიან თემებს სიღარიბითა და კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში. „ახალგაზრდული მეწარმეობა სოფლის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, მერსი ქორფსი მუშაობს სოფლად მცხოვრებ ახალგაზრდებთან, ახალგაზრდა მეწარმეებთან და პოლიტიკის შემქმნელებთან, რათა სოფლად მცხოვრებ ახალგაზრდებს შორის ხელი შეუწყოს მეწარმეობისა და ეკონომიკის განვითარება.

Liberty continues the strategic partnership of the large-scale project "Youth Entrepreneurship for Rural Development"
In the Municipality of Mtskheta, representatives of Liberty and Mercy Corps presented certificates of completion of intensive Business Excellence Trainings (BET) to young people from different regions of Georgia involved in the "Youth Entrepreneurship for Rural Development" (RDYE) project.
The Youth Entrepreneurship for Rural Development (RDYE) project is a 3.5-year project funded by the Austrian Development Cooperation (ADC) and implemented by Mercy Corps Georgia. The strategic partner of the project is Liberty Bank, the project is also supported by the International Foundation for Tourism and Youth.
Liberty has also been directly involved in the training activities of the RDYE project and has created a financial education training module for the project, which is led by Liberty staff together with trained trainers.
The authors of the business idea that passed to the final will receive additional special offers tailored to their project from Liberty Bank.
The RDYE project will be implemented for 42 months, from December 2021 to May 2025, in 18 municipalities of four regions of Georgia and aims to deepen the entrepreneurial skills and knowledge of young people (18 to 35 years old) representing the target municipalities, as well as to support agricultural and non-agricultural directions of businesses, access to finance and promotion of market connections.
The abovementioned project will help more than 1,500 young people aged 18-35 (50% women), including representatives of ethnic and religious minorities, inhabitants of highland villages, eco-migrants, internally displaced persons, and persons with disabilities, to develop entrepreneurial skills and opportunities to create over 50 sustainable, new and/or expand existing, youth-led agricultural and non-agricultural enterprises/businesses.
At the end of the BET, participants will prepare business plans and participate in the RDYE project grant competition. The winners of the grant competition will receive appropriate funding (80/20) to develop their own businesses.
At the end of the RDYE project, in total, up to 1,500 young people representing the target municipalities will undergo a two-day basic entrepreneurship training, and among them, 200 young people will become participants in the BET program of intensive training.
"It is important for Liberty to contribute to the business development activities of young entrepreneurs living in rural areas. Financial education and financial contribution will help young people to create successful and responsible business companies. We thank our partners for this opportunity." – Vazha Menabde, MSME Director of Liberty.
"During the implementation of programs supporting young people living in the regions and developing youth entrepreneurship, intersectoral cooperation is the most important thing. The participation of the private sector and the consolidation of resources always increase the quality of the intervention. The project implementation process has also shown that synergy-based approaches create much more opportunities and sustainable results." - Ucha Varamashvili, Youth  Entrepreneurship for Rural Development Project Director.
About Austrian Development Cooperation
Austrian Development Cooperation supports the sustainable development of countries in Africa, Asia, and Southeast and Eastern Europe. The Federal Ministry of European and International Relations is establishing a strategy. The Austrian Development Agency, as the operational agency for Austrian Development Cooperation, implements programs and projects with public institutions together with civil society organizations and enterprises.
About Mercy Corps
"Mercy Corps" is an international non-profit organization that helps people create safe, productive, and just environments to alleviate suffering, poverty, and oppression. Mercy Corps has been operating in Georgia since 2000, creating productive, resilient, stable, safe, and just communities affected by poverty and conflict. Regions Through the Youth Entrepreneurship for Rural Development project, Mercy Corps works with rural youth, young entrepreneurs, and policymakers to promote entrepreneurship and economic development among rural youth.
About JSC Liberty Bank
Liberty is one of the largest commercial banks in the country, serving more than 1.7 million individuals and more than 50,000 small and medium-sized businesses. The assets of the bank amount to 3 billion GEL and more than 4500 employees are employed. Liberty is represented throughout the country with the broadest network - more than 360 service centers, 632 ATMs, and self-service and POS terminals in all regions and municipalities of Georgia. In addition to the developed infrastructure, modern digital services and remote services are available for both individuals and legal entities.