ლიბერთიმ 2026 წლის I ნახევარი სტაბილური ზრდითა და ძლიერი ფინანსური შედეგებით დაასრულა
ლიბერთი საქართველოში ერთ-ერთი უმსხვილესი ფინანსური ინსტიტუტია და ემსახურება 1.7 მილიონზე მეტ ფიზიკურ პირსა და 60,000-ზე მეტ მცირე და საშუალო ბიზნესს. ქვეყნის მასშტაბით წარმოდგენილია ყველაზე ფართო ქსელით: 500-მდე მომსახურების ცენტრითა და 700-მდე ბანკომატით ყველა რეგიონსა და მუნიციპალიტეტში.
2026 წლის პირველი ნახევრის განმავლობაში ლიბერთიმ ძირითად ფინანსურ მიმართულებებში მნიშვნელოვანი ზრდა აჩვენა:
• მთლიანი აქტივები - 6.3 მილიარდი ლარი, ზრდა 15%.
• მთლიანი საკრედიტო პორტფელი - 4.6 მილიარდი ლარი, ზრდა 15%.
• მთლიანი დეპოზიტების პორტფელი - 5 მილიარდი ლარი, ზრდა 34%.
2026 წლის პირველი ნახევრის ფინანსური შედეგების მიხედვით, ლიბერთიმ 52.8 მილიონი ლარის წმინდა მოგება დააფიქსირა.
ლიბერთიმ, ბოლო წლების განმავლობაში მნიშვნელოვანი ტრანსფორმაცია განიცადა და სოციალურ სეგმენტზე კონცენტრირებული ფინანსური ინსტიტუტიდან დივერსიფიცირებულ უნივერსალურ ბანკად ჩამოყალიბდა.
დღეს სოციალური სესხების წილი მთლიანი საკრედიტო პორტფელის მხოლოდ 11%-ს შეადგენს, ხოლო ბანკის შემოსავლის წყაროები გადანაწილებულია საცალო, MSME, სალომბარდე და კორპორატიულ მიმართულებებს შორის.
აღსანიშნავია ლიბერთის MSME მიმართულების განვითარება, რომლის პორტფელიც ბოლო ხუთ წელიწადში ოთხჯერ გაიზარდა, დღეს მისი მოცულობა 1,85 მლრდ ლარს შეადგენს და ბანკის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს სტრატეგიულ ბიზნესს წარმოადგენს.
სეგმენტი თანაბრად მოიცავს მიკრო, მცირე და საშუალო მიმართულებების დაკრედიტებას ქვეყნის მასშტაბით. სამივე ქვესეგმენტი გამოირჩევა მდგრადი ზრდით და მნიშვნელოვნად აძლიერებს ბანკის პოზიციებს ბაზარზე.
ლიბერთი, ტრადიციული საცალო და ბიზნეს საბანკო მომსახურების პარალელურად, აქტიურად აგრძელებს ციფრული ტრანსფორმაციის პროცესს და დისტანციური მომსახურების არხების განვითარებას. ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ციფრული მომხმარებელთა რაოდენობა 12.6%-ით, 1 მილიონამდე გაიზარდა, რაც თანამედროვე საბანკო სერვისებზე მზარდ მოთხოვნასა და მომხმარებელთა ქცევის ეტაპობრივ ცვლილებაზე მიუთითებს.
2026 წლის პირველი ნახევრის მაჩვენებლები სრულად ასახავს ლიბერთის მყარ პოზიციას საქართველოს საფინანსო ბაზარზე, ბიზნესის ძირითადი მიმართულებების ზრდასა და მომხმარებელთა სხვადასხვა სეგმენტზე მორგებული მომსახურების თანმიმდევრულ განვითარებას.
2026 წლის აპრილშიბაზისბანკმა ლიბერთის აქციების 95.99% შეიძინა. ბაზისბანკი კორპორატიულ, მცირე და საშუალო ბიზნესის და საცალო მომხმარებლებისთვის საბანკო, სალიზინგო და სადაზღვევო მომსახურების შეთავაზებით ქმნის ეკოსისტემას, რომელიც მომხმარებლის წარმატებასა და გრძელვადიან ნდობაზეა ფოკუსირებული. 2026 წლის პირველი ნახევრის ფინანსური მონაცემებით ბაზისბანკის აქტივები 6.2 მილიარდი ლარია, მთლიანი საკრედიტო პორტფელი 3.7 მილიარდი ლარი, ხოლო დეპოზიტების პორტფელი 4 მილიარდი ლარი. 2026 წლის 6 თვის წმინდა მოგების ზრდამ 44%, 74 მილიონი ლარი შეადგინა.

Liberty is one of Georgia's largest financial institutions, serving more than 1.7 million retail customers and over 60,000 small and medium-sized enterprises (SMEs).
The bank operates the country's most extensive network, with nearly 500 service centers and approximately 700 ATMs across all regions and municipalities.
During the first half of 2026, Liberty recorded significant growth across its key financial indicators:
• Total assets – GEL 6.3 billion, up 15%.
• Gross loan portfolio – GEL 4.6 billion, up 15%.
• Total deposit portfolio – GEL 5 billion, up 34%.
According to its financial results for the first half of 2026, Liberty reported a net profit of GEL 52.8 million.
Over the past several years, Liberty has undergone a significant transformation, evolving from a financial institution focused on the social segment into a diversified universal bank.
Today, social loans account for only 11% of the bank's total loan portfolio, while its revenue streams are diversified across retail, MSME, pawn lending, and corporate banking.
A key highlight has been the development of Liberty's MSME business, whose portfolio has grown fourfold over the past five years. Today, it stands at GEL 1.85 billion and represents one of the bank's most important strategic business lines.
The segment serves micro, small, and medium-sized businesses across the country. All three sub-segments continue to demonstrate sustainable growth, significantly strengthening the bank's position in the market.
Alongside its traditional retail and business banking services, Liberty continues to actively advance its digital transformation and expand its remote banking channels. Over the past year, the number of digital customers increased by 12.6%, reaching nearly 1 million, reflecting the growing demand for modern banking services and the gradual shift in customer behavior toward digital channels.
The results for the first half of 2026 fully reflect Liberty's strong position in Georgia's financial market, the growth of its core business segments, and the consistent development of services tailored to the needs of its diverse customer base.
In April 2026, Basisbank acquired 95.99% of Liberty's shares. Basisbank has built an ecosystem focused on the success and long-term trust of its customers by offering banking, leasing, and insurance services to corporate, small and medium-sized business, and retail clients. According to its financial results for the first half of 2026, Basisbank's total assets amounted to GEL 6.2 billion, its gross loan portfolio reached GEL 3.7 billion, and its total deposit portfolio stood at GEL 4 billion. Net profit for the first six months of 2026 increased by 44%, reaching GEL 74 million.